شکرک عسل تقلبی

شکرک عسل تقلبی چه شکلی است؟

قبل از اینکه بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم که شکرک عسل تقلبی چه شکلی است باید به این نکته مهم اشاره کرد که عسل چه طبیعی باشد وچه تقلبی در هر دو حالت شکرک میزند. ولی شکل شکرک عسل طبیعی با عسل تقلبی یا مصنوعی تفاوتهای اساسی دارد که در ذیل به آن خواهیم پراخت .

منظور از عسل طبیعی عسلی است که توسط زنبورها و از شهد گلها ساخته و تولید می شود و عسل مصنوعی یا تقلبی عسلی است که به وسیله ی انسان و بدون کمک و دخالت زنبور عسل تولید می شود.

بهتر است این ذهنیت رو از خودتان دور کنید که اگر عسلی شکرک زد حتما تقلبی و مصنوعی هست و اگر شکرک نزد نشانه ی  طبیعی بودن و کیفیت بالای عسل است.

تفاوت شکرک عسل طبیعی با تقلبی:

تفاوت اول:

رُس بستن عسل طبیعی از پایین ظرف شروع می شود و رو به بالا ادامه می یابد ولی شکرک زدن عسل تقلبی از بالا شروع می شود و رو به پایین ادامه می یابد.

تفاوت دوم:

عسل طبیعی رُس بسته پس از رُس بستن کاملا یکدست بوده و نرم می باشد و قاشق در دمای اتاق به راحتی در آن حرکت می کند و چیزی شبیه روغن جامد است. ولی عسل مصنوعی شکرک زده در دمای اتاق قاشق در ان به راحتی حرکت نمی کند و کاملا سفت و محکم شده است.

تفاوت سوم:

دانه های شکرک عسل زنبور ساز پس از رُس بستن کاملا یکدست، یکنواخت و ریز می باشند و در دهان خیلی احساس نمی شوند ولی دانه های عسل مصنوعی درشت هستند و به دانه های شکر شبیه می باشند و زیر دندان خرد می شوند و به راحتی احساس می شوند.

شکزک زدن عسل

شکزک زدن عسل

تفاوت چهارم:

عسل طبیعی پس از رس بستن عطر و بوی خود را از دست نمی دهد و اگر در ظرفی باشد که مقداری از آن خالی باشد وقتی که در ظرف را باز کنید بوی عسل به راحتی قابل استشمام است درصورتی که عسل تقلبی شکرک زده عطر و بوی خاصی نداشته و بیشتر بوی آبنبات یا نبات سوخته می دهد.

تفاوت پنجم:

رُس عسل طبیعی کاملا یکدست بوده و هیچ گونه آب اضافه ای تولید نمی کند ولی وقتی که عسل مصنوعی شکرک می زند آب اضافه از عسل جدا می شود به صورتی که اگر در ظرف محکم بسته باشد قطرات تبخیر شده ی آب را در بالای ظرف خواهید دید و تا جایی پیش می رود که آب از شکرک به طور کامل جدا می شود و شکرک  مدام بیشتر و سفت تر می شود.

تفاوت ششم: عسل زنبور ساز رُس کرده را اگر در دمای پنجاه تا شصت درجه سانتی گراد قرار دهید رُس آن حل شده و دوباره عسل به حالت اولیه برمی گردد در صورتیکه که اگر به عسل مصنوعی شکرک زده گرما بدهید اب اضافه ی محلول در عسل شروع به تبخیر شدن میکند و شکرک عسل بیشتر و سفت تر می شود. این روش یک راه تعیین کننده عسل شناخت عسل مصنوعی از طبیعی است.

شکرک زدن عسل طبیعی

شکرک زدن عسل طبیعی

 

شما می توانید مقاله علت شکرک زدن عسل جیست ؟که مرتبط با همین مقاله است را نیزمطالعه فرمایید.

ذکر چند نکته برای تشخیص عسل طبیعی از مصنوعی (بصورت تجربی):

۱-اگر عسل طبیعی را در آب گرم بریزید ته نشین شده و سپس به آرامی شروع به حل شدن می کند ولی اگر عسل مصنوعی را در آب گرم بریزید به محض ریختن شروع به حل شدن در آب می کند و  به سرعت کدر می شود.

۲-مقداری عسل را با قاشق بردارید و آن را از بالا به پایین سرازیر کنید اگر عسل به صورت پیوسته ریخت و تا نازک شدن عسل قطع نشد عسل زنبور ساز است ولی اگر بریده بریده ریخت بدانید عسل تقلبی است.

امیدوارم که این مطلب در شناخت عسل طبیعی و مصنوعی برای شما مفید بوده باشد.

2 پاسخ
 1. ناشناس
  ناشناس گفته:

  عسلی که من گرفتم از در صد پایین قند است آیا واقعا طبیعی است که کاملا شکرک بزند

  پاسخ
  • علی اصغر مزارعی
   علی اصغر مزارعی گفته:

   در عسل حدود ۲۰ نمونه قند وجود دارد که معروفترین آنها ساکارز ،گلوکز و فروکتوز ومالتوز می باشد.احتمالا عسلی که شما تهیه کرده اید میزان ساکارز آن پایین بوده ولی با توجه به اینکه عسل دارای دیگر قندها هم می باشد.این عسل در صورت طبیعی بودن شکرک یا رس خواهد زد.که عمل رس کردن را نمیتوان نشانه بدی برای عسل تلقی نمود.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.