گرده افشانی

زنبورعسل چه فایده ای دارد؟

اهمیت پرورش زنبور عسل:

زنبور عسل یکی از مفیدترین، مولدترین و شگفت انگیزترین موجودات است که بدون وجود این حشره زندگی برروی کره ی زمین اگر غیر ممکن نشود می توان گفت که بسیار سخت و مشقت بار خواهد بود. درصورت نبود زنبور عسل و یا عدم استفاده ی موثر از آنها و قابلیت آنها برای گرده افشانی محصولات کشاورزی و منابع طبیعی رو به زوال و نابودی می گذارند و به مرور گرسنگی بیماری و مرگ و میر افزایش پیدا می کند.

گرده افشانی زنبور عسل

در حال حاضر کشاورزان و باغداران کشورهای پیشرفته از قرن ها پیش از قابلیت گرده افشانی زنبور عسل به عنوان یکی از مهمترین ابزارها برای افزایش محصولات و کیفیت انها استفاده می کرده اند. برای مثال در مزرعه ی آفتابگردان بدون زنبور حدود سی درصد دانه مغز دار می شوند ولی در حضور زنبورها بالای نود درصد دانه ها مغز دار می شوند.

زنبورعسل چگونه به گرده افشانی کمک می کند

باغ گیلاسی که بدون زنبور باشد در هر هکتار ۱۷۰ تن میوه می دهد و با گذاشتن چندکندوی زنبور عسل میوه اش در هر هکتار به ۵۲۰ تن می رسد. باغ سیب بدون زنبور ۵ تن در هکتار ولی با زنبور عسل ۵۰ تن در هکتار محصول می دهد. باغ گلابی بدون زنبور عسل ۶ تن و با زنبور عسل ۸۰تن در هکتار میوه می دهد.

طبق تحقیقات انجام شده بر روی گرده افشانی مشخص شده است که تنها حدود یک درصد از گرده افشانی توسط باد و شش درصد آن توسط سایر حشرات و جانواران به غیر از زنبور عسل انجام می شود . قسمت اعظم گرده افشانی در  حدود نود و سه درصد گرده افشانی وابسته به زنبورهای عسل است.

گرده افشانی زنبور عسل

گرده افشانی زنبور عسل

عمل گرده افشانی توسط زنبور کارگر باعث انتقال دانه ی گرده از گل گیاه نر به گل گیاه ماده می شود و به عمل لقاح گیاه کمک می کند و از این رو می تواند باعث افزایش تولید محصولات کشاورزی و باغی شود.سود دهی عمل گرده افشانی در کشاورزی در مقایسه با تولید عسل چیزی حدود بیست تا صد برابر تخمین زده می شود به عبارتی هرچقدر که تولید عسل زنبور باعث افزایش درآمد می شود عمل گرده افشانی زنبور ها صدبرابر بیشتر باعث درآمد زایی می شود.

درآمد حاصل از زنبورداری

در بسیاری از کشورهای پیشرفته به درآمدحاصل از زنبورداری توجه ایی ویژه میشود.از نظر صنعت کشاورزی ،کشاورزان به زنبور دارانی که به باغ های انها وارد می شوند پول می دهند برخلاف کشور ما که ؛زمانی باغداران به زنبورداران اجازه ی ورود به باغشان را می دهند که مقداری پول  از آن زنبوردار بگیرند. جالب است بدانید که زنبورداران نیوزلندی سالانه بیش از شش میلیون دلار درآمد حاصل از زنبورداری داشته اند وباغداران به زنبور داران برای نگهداری کندوها در باغات انها  هزینه پرداخت می کنند.

در آمریکا۷۵ درصد درآمد حاصل از زنبورداری از محل گرده افشانی زنبورهای آنها حاصل می شود.زنبوردار از هر مزرعدار یا باغدار بابت هر کلنی خود بین ۲۰تا ۸۰دلار طلب می کند.

اخیرا در ایران هم حق گرده افشانی زنبورها برای زنبورداران بعنوان مسئله ای چالش بر انگیز درآمده است وزنبورداران خواستار حمایت دولت از آنها شده اند.

محصولات زنبورداری

شناخته شده ترین محصولات زنبورداری عسل می باشد که انواع و طعم های مختلفی بسته به محل ساخت و فصل تولیدی آن دارد. زنبور ها با استفاده از شهد گلهای مختلف عسل های متفاوتی مثل عسل کنار، دن، مرکبات، یونجه، شبدر، آفتابگردان و … را درست میکنند که از نظر رنگ طعم بو و خاصیت باهم متفاوت می باشند.

از تولیدات ازرشمند دیگر محصولات زنبورداری می توان به ژل رویال ،گرده ی گل و بره موم اشاره کرد که خواص و کاربردهای بسیاری دارند و برای بعضی بیماری ها و ناتوانی ها حکم دارویی موثر را دارند. که از جمله خواص آنها می توان به درمان زخم های گوارشی، ناتوانی های جنسی، انرژی زایی، جلوگیری از آلزایمر و … کاربرد دارند. از جمله کاربرد های دیگر این مواد در تولید مواد آرایشی و بهداشتی و بعضی از پانسمان های مخصوص می باشد.

از تولیدات مهم دیگر زنبور عسل می توان به سم و زهر زنبور عسل اشاره کرد که طیف کاربردهای بسیار وسیعی در پزشکی و درمان بیماری ها پیدا کرده است. از جمله کابردها و مزایای زهر زنبور عسل می توان به افزایش خون رسانی، تحریک سیستیم عصبی، کمک به درمان بیماری های التهابی، کمک به نابودی سلول های سرطانی، داروسازی و … اشاره کرد.

اشتغال زایی زنبورداری

اشتغال زایی زنبورداری از مقوله های کارآفرینی در دنیا محسوب میشود . زنبورداری از دیرباز تاکنون از شغل های خاص و مورد استقبال بوده است و امروزه نیز به اشتغال زایی زنبورداری توجه بخصوصی می شود. به ازای هر پنجاه کندو برای یک نفر اشتغال زایی می شود. زنبور داری کاری با تخصص بالا می باشد ولی برای عموم مردم امکان پذیر می باشد و نیاز به سرمایه زیادی برای شروع ندارد و با توجه، تخصص و نگه داری صحیح از کندوها و زنبورها می تواند سود دهی خوبی داشته باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.